,,Arabska żona" Tanya Valko

,,Arabska żona" Tanya Valko

Książka, która stała się moim absolutnym faworytem. Nie mogłam się od niej oderwać, a jakie było moje rozczarowanie, że to już koniec. Na szczęście okazało się, że ma kontynuację i obecnie doczytałam wszystkie 4. A ile emocji u mnie wywołała, na początku cieszyłam się z sielanki a później płakałam. Można tu poznać kulturę wyznawców islamu.

Książka opowiada o młodej dziewczynie Dorocie, kobiecie jakże silnej. . 18letnia Polka poznaje Araba który jest jej ideałem. Wiodą sielankę, Dorota zachodzi w ciążę, zdaje maturę i szybko biorą ślub. Ahmed jest idealnym i bogatym mężem, mają piękną córkę Marysię. Jednak między parą zaczyna się psuć ale po złych chwilach przechodzą dobre.


Kochający mąż zabiera rodzinę do Libii na wakacje. Kobieta oczarowana jest przepychem i bogactwem. Tu przeżywają kolejne wzloty i upadki. Ahmed raz jest kochającym mężem a innym razem okrutnym. Z 2 tygodniowych wakacji nie ma powrotu, Dorota, powoli odnajduje się w kraju muzułmańskim gdzie kobieta ma ograniczone prawa a jej opiekunem musi być muthawa  czyli męski opiekun.

 Podczas kolejnej sielanki na świat przychodzi 2 córka Daria. Ahmed okazuje jej wiele uczuć ale dla wyznawcy islamu powinien być to syn. Ahmed bierze udział w akcji terrorystycznej i wtedy Dorota jest pewna, że musi uciekać. Mąż nie ma nic przeciwko, jednak prawo islamu mówi jasno, że córki muszą zostać przy ojcu. A jak matka może pozostawić swoje dzieci?

Dorota zwraca się z prośbą do ambasady Polskiej i dostaje szanse na ucieczkę. Jednak brakuje jej 2 minut. Kiedy chce uciec z domu, pojawia się jej mąż z podejrzanymi typami. Sprzedaje żonę w zamian za swoją wolność, córki zaś zabiera ze sobą. Po wielu gwałtach wraca po Dorotę i wywozi ją na pustynie, gdzie kobieta ponownie jest gwałcona, zachodzi w ciążę, traci ją, żyje w trudnych warunkach.


Ahmed natomiast urządza jej pogrzeb, załatwia ciało i cała rodzina myśli, że ta zginęła w wypadku samochodowym. Po 2 latach udaje jej się uciec, jednak co z córkami. W ich odzyskaniu pomaga jej szwagierka Samira. Niestety udaje jej się wrócić do Polski tylko z młodszą Darią, Marysia zostaje z babcią.

Dalsze losy opisze następnym razem na podstawie książki ,,Arabska córka"


Plusy:
-poruszająca fabuła,
-wciąga,
-można poznać kulturę islamu,
- wywołuje prawdziwe emocje

Minusy:
-brak

Ogólna ocena 10+/10

Komentarze