Recenzja książki ,,Okruchy raju” Tanya Valko


Z niecierpliwością czekałam aż wreszcie będzie mi dane przeczytać tą książkę. Kontynuacja arabskiej sagi  Arabskażona”, „Arabska córka”, „Arabska krew” ,„Arabska księżniczka” a jednocześnie pierwsza część azjatyckiej sagi, tym razem akcja rozgrywa się w Indonezji.

Bardzo długo czekałam na to, żeby dowiedzieć się czy Miriam odnalazła swoją córkę Nadię. Książka jednak zaczyna się zupełnie inaczej i trzyma w napięciu. Na początku poznajemy historię Meili, jako małą dziewczynkę która została wychowana w dobrym domu. Niestety jej ojciec i brat zostają zamordowani i wraz z matką zostawiają dobrobyt zmuszone uciekać. Najpierw do szwagierki a później do babci gdzie panuje ogromne ubóstwo. Kobiety muszą zapomnieć o dobrobycie i ciężko pracować. Wkrótce matka Meili zostaje wydana za alkoholika aby zapewnić córce byt i rodzi kolejne dzieci.

Meilia musi ciężko pracować przy warungach, tam poznaje swojego bogatego i zagranicznego męża. Niestety okazuje się on zaborczy, kobieta pada ofiarą gwałtu, zostaje porzucona, ponieważ okazało się to małżeństwo tymczasowe. Zostaje jej po nim jednak syn Karim, który zaczyna chorować i ta zmuszona jest oddać go ojcu. Praca zajmuje jej myśli, zostaje jednak gwałcona przez ojczyma, zachodzi w ciąże i zostaje wygnana. Wyjeżdża do miasta, gdzie dostaje prace w dzielnicy nędzy, slumsach, rodzi tam też córkę. Ciężką pracą dorabia się własnego warungu i coraz to większego majątku.

W tym samym czasie Marysia dostaje rozwód od Hamida i wyjeżdża do Indonezji szuać córki. Tam trafia na trop i jest już niemal pewna że to księżniczka Lemia uprowadziła jej córkę, trop jednak się urywa. Marysia jednak nie przestaje wierzyć że odnajdzie Nadię, jednak ma dość i przestaje rozmawiać z matką, która popada w obłąkanie i wydaj się jej że na skwerku w Gdańsku widzi swoją wnuczkę. Miriam podejmuje prace poniżej jej godności w restauracji ale właściciele stają się jej rodziną. Tymczasem dowiaduje się, że jest w ciąży i to dziecko Hamida. Wtedy podczas pracy w restauracji poznaje Karima, lekarz, który zakochuje się w niej, jednak wie że jest to niemożliwe, gdyż jego ukochana jest brzemienna i wyjeżdża. Marysia rodzi zdrowego syna, jednak czuje że jest to winna Hamidowi i oddaje mu go. Dowiaduje się, ku mojemu niezadowoleniu gdyż trzymałam kciuki za tą parę, że Hamid ma nową żonę. Pustkę po synu wypełnia jej praca i wtedy po raz drugi spotyka Karima, mają wiele wspólnego, ponieważ on również po wielu latach odnalazł swoją matkę.  Zakochuje się w nim i tworzą idealna parę jednak do pełni szczęścia brakuje jej Nadi.

I tutaj mamy ciąg zbiegów okoliczności. Karim jest lekarzem, który pracuje również w Polsce, gdzie leczy matkę Miriam – Dorotę, chorą na raka. Ta z kolei międzyczasie odnajduje wnuczkę właśnie w Gdańsku. Prosi Karima o pomoc i właśnie wtedy wychodzi na jaw, że Karim jest ukochanym Marysi. Para, która wychowywała Nadię bardzo kochała Nadię jednak wiedzą że muszą i oddają Dorocie wnuczkę. Ona natomiast wraz z Karimem robią Marysi niespodziankę i zawożą małą Nadię matce. Szczęście Marysi jest niedopisania, podobnie jak Dorota ona również po latach odnajduje córkę.

Matka Karima - Melia jest już bardzo zamożna, posiada kompleks hoteli w Bali, gdzie Marysia i Karim biorą ślub i tworzą szczęśliwą rodzinę. Dorota natomiast zostaje wyleczona, przyjaźni się z Melią oraz rozstaje się z Łukaszem. Tak kończy się ta część. Czekam z niecierpliwością na następną. Trochę mi szkoda, że Miriam nie jest już z Hamidem. Ale Karim ma swoje tajemnice, zna Hamida i ciekawe jak to się potoczy, dowiem się tego dopiero w następnej części ,,Miłość na Bali” w czerwcu 2015 roku.

Komentarze

 1. Czytałam jedynie Arabską żonę i bardzo mi się spodobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki, szczególnie o takich fabułach :)
  http://co-powiesz-na-problemy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna ta książka . Ogólnie nie lubię czytać książek ale ta mnie zainteresowała :))
  patkaa-fashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna książka! mam kilka o takiej tematyce, o których w przyszłości napiszę na blogu :) U mnie w tym tygodniu przygotowania do studiów, więc zapraszam :)

  http://panorama-ksiezycowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie, choć nigdy o tym nie słyszałam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie ksiązki, muszę poszukać w swojej księgarni :D

  pinkk-rainbow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś uda mi się ją przeczytać...
  http://wiecznieszczesliwa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też uwielbiam książki ! ale interesują mnie bardziej grozy , horrory ale zawsze pochwalam i podziwiam ludzi którzy w tych czasach sięgają po książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja kocham czytać. <3

  little-jay999.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba będę musiała przeczytać!

  Pozdrawiam, Julita
  http://crimson-moon2000.blogspot.com/2014/09/118.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie czytałam takich ''romansideł'' jak to część osób mówi :)
  Ale z opisu wydaje się ciekawa.

  Zapraszam-->http://aleksandramlodzinska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. ooo zapowiada sie ciekawie :D
  http://zyciowa-salatka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam te książkę , jest bardzo ciekawa ! Polecam ją każdemu :)

  zapraszam : www.suena18.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie czytalam ale juz o niej slyszalam i chyba przeczytam
  Poklikasz w linki w poście? Będę wdzięczna. :)
  link- tutaj

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

- Każdy komentarz jest dla mnie osobistą motywacją

-Jeżeli chcesz zaobserwuj, rewanżuje się, ale chciałabym, żeby moi obserwatorzy odwiedzali czasem mój blog.