,,Arabska córka” Tanya Valko

,,Arabska córka” Tanya Valko

Kontynuacja bestselleru ,,Arabska żona”, o której pisałam tutaj http://jzabawa11.blogspot.com/2014/02/arabska-zona-tanya-valko.html

Ponownie czytałam z zapartym tchem. W tej części zostają wyjaśnione wszystkie niedomówienia, powody i zdarzenia. Poprzednia część kończy się na tym, jak Dorota z jedną córka wraca do Polski a ostatnia kartka to odnalezienie dorosłej już Marysi, drugiej córki.

Powieść ta przedstawia właśnie jej losy. Losy małej Marysi od momentu kiedy została rozdzielona z matką. Wspomnienia, tego tragicznego dnia. Dziewczynka była wychowywana przez babcię i ciotkę. Wiecznie musiały uciekać, przez ojca Marysi- Ahmeda. Miriam – arabska wersja imienia Marysia, jest zapatrzona w ciotkę. Ta z kolei traktuje ją jak córkę, nie mówiąc jej nic o matce. Kiedy Marysia zostaje zgwałcona, podobnie jak matka, to właśnie ona jej pomaga usunąć ciążę. Niestety ciotka ginie w dniu ślubu ale zabezpiecza dziewczynę finansowa.


 Miriam z babcią ponownie muszą wyjechać do Trypolisu. Tam odnajduje ją Dorota, która chce odzyskać córkę, ta jednak ma do niej żal i twierdzi, że jedyną rodziną jest jej babcia. Kobiety znów uciekają.  Tym razem muszą żyć w ubogich warunkach Jameny. Tam Marysia poznaje męża, Hamida. Poznają się, kochają i jest to małżeństwo z miłości, co jest rzadkością w krajach arabskich. Szczęście nie trwa jednak wiecznie, ponieważ na skutek podłożonej bomby, ginie jej babcia.

 
Hamid wraz z żoną ponownie muszą uciekać. Okazuje się że Osama Bin Laden to wujek Hamida, ten zaś bierze udział w akcjach terrorystycznych. Marysia natomiast nadal nie może wybaczyć matce, że do Polski uciekła tylko z młodszą siostrą. Po namowach Hamida z pomocą polskiej koleżanki Kingi, Marysia odnajduje matkę i spotyka się z nią. Ich relacje nie są jednak fantastycznie. Upływa dużo czasu zanik kobiety pokochały się na nowa.Plusy:
-poruszająca fabuła,
-wciąga,
-można poznać kulturę islamu,
- wywołuje prawdziwe emocje

Minusy:
-brak

Ogólna ocena 10+/10

Komentarze